ODWIEDZILIŚMY ZIEMIĘ KŁODZKĄ I PARK ,,ODSKOCZNIA’’ W OPOLU
Uczniowie klas siódmych i czterech uczniów z klas ósmych w dniu 19.10.18r. uczestniczyło w wycieczce krajoznawczo- rekreacyjnej do Kłodzka i Opola.
Kłodzko przywitało wszystkich ładną pogodą, dzięki czemu można było pospacerować po uliczkach najstarszej części miasta. Pilot i przewodnik wycieczki – pan Stanisław Pluta ciekawie opowiadał o historii regionu oraz pokazał uczniom najważniejsze zabytki miejscowości. Kłodzko, to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad rzeką – Nysą Kłodzką. To najstarsza miejscowość regionu, prawa miejskie uzyskała już w 1275r., a jej największy rozkwit nastąpił w XVI w. Uczniowie mogli podziwiać śliczną Starówkę z Rynkiem i okazałym Ratuszem, kamieniczki i wysoką Kolumnę Maryjną. Wyjątkowym zabytkiem miasta jest najstarszy w Polsce gotycki most na rzece Młynówce z pięknymi rzeźbami, kościół Wniebowzięcia NMP i klasztor Franciszkanów. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Twierdzy Kłodzko, jednego z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Historia twierdzy sięga średniowiecza. Na przełomie XVII i XVIII w. na miejscu dawnego zamku mieszkalno-obronnego władców Kłodzka, powstał nowoczesny jak na owe czasy, system fortyfikacyjny. Miał on kształt korony, składający się z trzech bastionów – obronnych budowli wzniesionych na narożnikach obwałowania twierdzy. W 1742r. król pruski Fryderyk II Wielki, wydał rozkaz rozbudowy twierdzy. Dobudowano – donżon – masywną wieżę, w której znajdowały się magazyny, zbrojownia, apteka, laboratorium i liczne pomieszczenia dla załogi. Twierdza położona jest na Górze Fortecznej w centrum Kłodzka na powierzchni 30 ha. Dużą atrakcją turystyczną jest trasa chodnikami kontrminerskimi na odcinku 1 km z 40 km łącznej długości korytarzy twierdzy. Uczniowie mogli przenieść się w dawne czasy za sprawą efektów zainstalowanych w jednym z korytarzy, w postaci dźwięków wystrzałów karabinów i armat oraz ,, bezpiecznego dymu’’, naśladującego dym wydostający się z luf dawnych karabinów. W salach ekspozycyjnych twierdzy można było zapoznać się z bronią, umundurowaniem oraz różnymi aspektami życia codziennego żołnierzy . W czasie wojen napoleońskich w 1807r. miało miejsce najbardziej znane 3 miesięczne oblężenie twierdzy, w wyniku którego wojska pruskie się poddały, a twierdza straciła swoje znaczenie militarne. Po dwugodzinnym zwiedzaniu twierdzy i posiłku w McDonald’s , pełni sił wycieczkowicze udali się do Opola, do pierwszego parku trampolin na Opolszczyźnie ,,Odskocznia’’. Tam przez dwie godziny aktywnie spędzili czas na zabawie na trampolinach i w basenach gąbkowych. Uczniowie zmęczeni wysiłkiem fizycznym, ale zadowoleni z pełnej atrakcji wyprawy na pewno długo będą wspominać chwile wspólnie spędzonego czasu.
Opiekę nad uczniami sprawowała pani Alesia Asmushkina, kierownik wycieczki – pani Olga Jarosińska oraz pilot i przewodnik – pan Stanisław Pluta, którym dziękują uczniowie.
Olga Jarosińska