NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2022

Od autora do czytelnika

Realizując projekt „ Od autora do czytelnika” uczniowie klasy 2A odwiedzili dwie biblioteki- szkolną i miejską. W bibliotece szkolnej czekała na nas pani Grażyna Świercz - szkolna bibliotekarka. Podczas zajęć uczniowie poznali rodzaje książek oraz  budowę książki. Dowiedzieli się, jaką drogę musi przebyć książka zanim trafi do rąk czytelnika. Poszerzyli swoją wiedzę o nazwy i charakter zawodów, które są związane z jej wydaniem. Pani Grażynka przygotowała również  dla dzieci interaktywne przedstawienie w formie teatrzyku kamishibai do lektury „Pilot i ja”. Wspólne opowiadanie treści oraz konkurs bardzo się dzieciom podobały i z zainteresowaniem brały udział w zabawie.

Następnie odwiedziliśmy Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Ozimku. Celem wizyty było poznanie pracy bibliotekarza i zadań biblioteki. Prowadząca spotkanie bibliotekarka, pani Wiesława Piechaczek, opowiedziała dzieciom o działaniu biblioteki miejskiej, zapoznała z księgozbiorem i zasadami wypożyczania książek. Uczniowie dowiedzieli się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, w jaki sposób ułożone są książki na półkach w bibliotece oraz pokazała do czego służy  specjalna zakładka i jak należy z niej korzystać. W holu Domu Kultury dzieci obejrzały przygotowaną wystawę poświęconą twórczości szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Podsumowując poznaną wiedzę uczniowie wykonali własne książeczki.

Wiesława Papkalla

12345678910111213141516171819202122