ARCHIWUM 2022/2023

Poznaj Polskę - Kraków i Wieliczka

Dawna, historyczna stolica Polski - Kraków- była celem naszej wycieczki zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z  rządowego programu POZNAJ POLSKĘ .  W dniach 19-20 czerwca uczniowie naszej szkoły w czasie szkolnej wycieczki odwiedzili Wzgórze Wawelskie oraz przepiękny Zamek Królewski na Wawelu. Ogromne wrażenie zrobiło zejście do Grobów Królewskich w krypcie świątyni, a potem wspinaczka na wieżę, gdzie każdy mógł dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Wąskimi korytarzami przeszliśmy całą Smoczą Jamę oraz zobaczyliśmy jak smok "zieje" ogniem.  Z Wawelu  nasza wycieczka udała się na ulicę Jagiellońską, gdzie znajduje się Collegium Maius – pierwsza siedziba Akademii Krakowskiej. Idąc ulicą Floriańską mijaliśmy Muzeum Domu Jana Matejki. Wizyta na krakowskiej Starówce rozpoczęła się podziwianiem Ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Potem Sukiennice oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie. Zobaczyliśmy przepiękny obraz Jana Matejki -  Hołd Pruski  - oraz pamiątkową tablicę na rynku upamiętniającą to ważne wydarzenie z historii Polski. Historyczny szlak krakowski zawiódł nas Plantami  pod Bramę Folriańską i Barbakan, czyli część zabytkowych fortyfikacji Krakowa. Ogromne wrażenie na nas zrobił także Pomnik konny króla Władysława II Jagiełły wzniesiony w1910 roku, a nazywany Pomnikiem Grunwaldzkim.  Kolejnym etapem naszej wycieczki była  wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalnia Soli w Wieliczce. Kopalnia także zrobiła na uczniach ogromne wrażenie - ogromne wyrobiska, przepiękne rzeźby solne, historyczne groty będące żywym pomnikiem polskiej historii. Czas w kopalni minął nam bardzo szybko a cała trasa była wielkim wydarzeniem.  Kolejnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawostek i szczegółów dotyczących nie tylko zgromadzonych eksponatów, ale także wiele interesujących historii z dziejów lotnictwa polskiego. Wycieczka była bardzo przyjemna, obfitowała w ciekawostki , zobaczyliśmy atrakcyjne historycznie miejsca, uczniowie poznali przepiękną historię naszego kraju. Dla uczniów klas ósmych była to ostatnia wycieczka razem, wspólnie pięknie spędzony czas.

Grażyna Świercz

0a23467891011121314161718202122242526a26b27282930