Data wydruku: 2024-10-24 20:24:40

Nasi uczniowie studentami?

,,Fascynujący świat nauki i technologii'', to projekt edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach którego 30 uczniów naszej szkoły z klas 4-6, 6 czerwca 2014r. uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych w ośrodkach akademickich Uniwersytetu Opolskiego.

Uczniowie podobnie jak prawdziwi studenci złożyli uroczystą przysięgę i odśpiewali hymn akademicki ,,Gaudeamus'' w języku łacińskim. Następnie wszystkich przyjętych do grona studentów przywitał z ekranu prorektor prof. dr hab. Marek Masnyk. Zajęcia dla dzieci odbywały się w pracowniach i laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzęt i przyrządy do doświadczeń. Pracownicy naukowi pokazali uczniom bogactwo świata nauki w formie wykładu z pokazem oraz w formie eksperymentu często stosowanym w pracy naukowej.

Zajęcia z zakresu nauk humanistycznych dotyczyły tematu: ,,Szukamy innych cywilizacji''. Wykład przybliżył uczniom pojęcie ,,źródła historycznego'' i wyjaśnił jakie nauki są pomocnicze historii. Podsumowaniem zajęć było kolokwium, czyli pisemne sprawdzenie wiedzy studentów. Potem odbył się wykład z pokazem z zakresu chemii na temat identyfikacji tworzyw sztucznych i ich właściwego recyklingu. Dodatkową atrakcją - niespodzianką dla dzieci było pojawienie się sympatycznych maskotek: sowa - symbolizująca mądrość i pisklę orła - symbolizujące młodych i jeszcze mało doświadczonych ludzi, którzy dopiero zdobywają wiedzę. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których odbyły się zajęcia z chemii - wytwarzanie szalonej piany, pompowanie balonika, hodowla kryształów i z fizyki - działanie różnych silników, konstruowanie silnika napędzanego wodą. Następnie odbył się wykład na temat ,,Motoryzacja i środowisko''. Około południa dzieci otrzymały ciepły posiłek, a potem udały się do pracowni fizyki na pokaz ciekawych eksperymentów: wytwarzanie piorunów, napięcia powierzchniowego cieczy, pokaz działania siły dośrodkowej. Kolejne ćwiczenia odbyły się w pracowniach chemicznej i dotyczyły składników pogody, działania ciśnienia atmosferycznego oraz w pracowni fizycznej i dotyczyły budowy skał, właściwości wody. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych przez prowadzących doświadczeniach. Na zakończenie wysłuchały wykładu z pokazem na temat: ,,Ciekawostki z wnętrza Ziemi''. Każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy certyfikat udziału w projekcie oraz prowiant na drogę. Kilkugodzinny pobyt na Uniwersytecie Opolskim był niezwykle fascynujący, dzięki niemu uczniowie wiele się nauczyli i mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Grażyna Łyga i pani Violetta Oliwa, a kierownikiem wycieczki była pani Olga Jarosińska. Udział uczniów w zajęciach realizowanych w ramach projektu edukacyjnego na opolskiej uczelni był bezpłatny.

                                                                                                                    Olga Jarosińska