Data wydruku: 2024-11-23 16:53:30

ARCHIWUM 2016/2017

Kontynuacja projektu edukacyjnego z Funduszu Europejskiego.

     W dniu 06.02.2017r. 37 uczniów naszej szkoły z klas 5-6 brało udział w bezpłatnych zajęciach na Uniwersytecie Opolskim realizowanych w ramach projektu edukacyjnego ,,Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki’’.

     W auli uniwersyteckiej odbyła się ogólna prezentacja, w czasie której dzieci złożyły uroczystą przysięgę i odśpiewały w języku łacińskim ,,Gaudeamus’’ – hymn akademicki oraz już jako ,,młodzi studenci’’ zostali przywitani przez rektora uczelni. Pierwszy wykład z prezentacją ,,Technika zmienia świat’’ dotyczył historii powstania komputera, zmian technologicznych na przestrzeni lat i sposobów działania różnych urządzeń kierowanych za pomocą komputera, w tym drukarki 3D. Następnie zostały przeprowadzone zajęcia w formie pokazu i eksperymentu ,,Chemia od kuchni’’, gdzie zaprezentowano ciekawe doświadczenia z ciekłym azotem. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które udały się do pracowni akademickich wydziału chemii i fizyki. Tam odbyły się ćwiczenia laboratoryjne na tematy: ,,Jak badać wodę? i ,,Druk 3D – technologia przyszłości’’. Dzieciom bardzo podobała się praca najlepszej w Polsce drukarki 3D, która na ich oczach ze specjalnego tworzywa sztucznego zbudowała kształt ażurowej piłeczki. W południe zrobiono przerwę na ciepły posiłek, rozdano również prowiant na dalszy pobyt na uczelni. ,,Młodzi studenci’’ dalej mogli kontynuować naukę na wykładzie i pokazie ,,Fizyka na rowerze’’ , na którym poznali historię roweru, czynniki wpływające na jazdę rowerem tj. tarcie, balansowanie środkiem ciężkości, stabilność roweru oraz poznali czynniki niebezpieczne tj. utrata przyczepności, bezwładność, ruch roweru w strudze powietrza. Ostatnim punktem programu zajęć był wykład i prezentacja ,,Woda w środowisku’’, który poszerzył wiedzę uczniów o nowe informacje na temat najważniejszej substancji na naszej planecie bez której powstanie życia nie byłoby możliwe. Zajęciom w auli i poczynaniom ,,młodych studentów’’ przyglądały się dwie sympatyczne maskotki projektu: sowa – symbol mądrości i pisklę orła – symbolizujące młodego człowieka dopiero odkrywającego sekrety nauki. Uczniowie otrzymali od organizatorów pamiątkowe certyfikaty udziału w projekcie, a następnie zadowoleni oraz bogatsi w nowe doświadczenia wrócili do domu.

     Opiekę nad uczniami sprawowała pani Grażyna Łyga, pani Agnieszka Kaczmarek oraz kierownik wycieczki i autor artykułu – pani Olga Jarosińska.