Data wydruku: 2024-11-25 03:48:58

Rok 2022

SPOTKANIA AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ FRĄCZEK

4 czerwca 2013 r. Miejską i Gminną Bibliotekę  Publiczną w Ozimku odwiedziła poetka Agnieszka Frączek, która spotkała się z uczniami klas I-III szkół podstawowych w Ozimku i Grodźcu.  To niecodzienne wydarzenie kulturalne zostało zorganizowane w ramach obchodów XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Pani Agnieszka Frączek z wykształcenia jest germanistką. Naukowo zajmuje się leksykografią: bada stare słowniki i uczy o nich studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak jej drugą pasją jest twórczość dla dzieci. Inspirację do pisania znajduje w codziennym życiu oraz w języku, który pomimo że mówimy nim na co dzień, kryje w sobie wiele pułapek i tajemnic. W swoich zabawnych wierszach przybliża dzieciom znaczenie takich zagadnień językowych jak frazeologizmy, homonimy, antonimy, a także rozprawia się z „bykami” czyli częstymi błędami językowymi. Ponadto w przystępny sposób wyjaśnia znaczenie przysłów oraz zawiłości polskiej fonetyki. Logopedyczne utwory A. Frączek pomagają najmłodszym ćwiczyć wymowę głosek najczęściej sprawiających problemy.

Spotkania z Agnieszką Frączek nie miały w sobie nic z uniwersyteckiego wykładu. Była to bardziej żywiołowa rozmowa . Poetka zaproponowała dzieciom kilka zabaw językowym, m.in. mogły się zmierzyć z arcytrudnym tekstem o Kelnerze Kornelu, przy którym łatwo było „połamać sobie język”. Pisarka przybliżyła również postać Juliana Tuwima, ale zupełnie inaczej niż robią to szkolne podręczniki.  Opowiadała o jego niesfornych dziecięcych latach oraz różnorodnych bzikach, które opisała w książce pt. „Rany Julek!”.  Pani Agnieszka poruszyła także temat drogi książki od pisarza do czytelnika, zwracając zwłaszcza uwagę na pracę ilustratora, który pomaga ożywić wyobraźnię dziecka.

Oczywiście pisarka  niejednokrotnie odwoływała się do swoich książek i czytała lub pięknie recytowała  swoje wiersze, udowadniając, że autorska interpretacja  utworów może im jeszcze dodać blasku i finezji. 

Na zakończenie  dzieci mogły otrzymać dedykację autorki na zakupionych w trakcie spotkania lub przyniesionych z domu książkach.   

Spotkania autorskie z pisarzami są jedną z form promocji czytelnictwa. Mamy nadzieję, że zarówno młodzi czytelnicy, jak i czytający dzieciom dorośli sięgną po bogaty dorobek pisarski Agnieszki Frączek, gdyż jej utwory nie tylko bawią, ale i uczą.