Data wydruku: 2024-11-25 03:34:10

Rok 2022

ZIMOWY NOCNIK TEATRALNY

ZIMOWY NOCNIK TEATRALNY

Ósma, zmodyfikowana edycja Nocnika Teatralnego za nami. W tym roku, coroczna majowa impreza dedykowana miłośnikom teatru, została podzielona na dwie4 odsłony: zimową oraz jesienną. Podzcas każdej z nich prezentowane są trzy spektakle teatralne.

W sobotę, 9 lutego, odbyła się pierwsza tego rodzaju Noc Teatralna. Wystąpiły podczas niej grupy teatralne: z Olsztyna – Marta Andrzejczyk z monodramem wokalnym „Kim jest Wiera Gran”, Kielc – znany ozimskiej publiczności teatr Ecce Homo ze spektaklem „Być świnią w maju” oraz Ozimka – działający w naszym domu kultury teatr Fieter ze spektaklem „Wizyta” .

„Kim jest Wiera Gran” to monodram poświęcony życiu: część aktorska, odegrana za parawanem jako teatr cieni, i twórczości polskiej piosenkarki żydowskiego pochodzenia: twórczość mogliśmy podziwiać w formie występów wokalnych. Kameralne widowisko to historia kobiety, którą po latach okupacji, które Wiera Gran spędziła w getcie, oskarżono o kolaboracje z nazistami. Wiera Gran nigdy nie wyzwoliła się od tych oskarżeń, prześladowały ja przez całe twórcze życie. Marta Andrzejczyk, wokalistka i aktorka Teatru Białego z Olsztyna, zachwyciła ozimska publiczność nietuzinkowym głosem i interpretacją znanych i mniej znanych piosenek wykonywanych przed laty przez bohaterkę spektaklu.

„Być świnią w maju” to spektakl energetyzujący, śmiały, brawurowo wygrany przez młode aktorki teatru Ecce Homo. Młodość i biegłość aktorska wykonawczyń, połączone z zabiegami inscenizacyjnymi reżysera przedstawienia, pozwalały na nowo odkryć teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, bawiące od pokoleń widzów pod egida Teatrzyku Zielona Gęś. Teksty okazały się być bardzo aktualne, celnie puentowane i dostosowane do estetyki współczesnego widza.

„Wizyta” teatru Fieter to adaptacja dramatu Friedricha Durrenmatta, przeniesiona w realia naszego miasta. Ozimek, pozbawiony prężnie rozwijającego się przemysłu, staje przed nowymi możliwościami rozwoju, których cena jest jednak bardzo wysoka. Jak zachowają się ludzie, dla których ważne jest wyrwanie się z marazmu i zastoju, wobec jednego z nich, przyjaciela, sąsiada. Dla tych, którzy na spektaklu nie byli, znajdzie się szansa na odpowiedź na to pytanie. Premierowy spektakl teatru Fieter będzie wkrótce powtórzony na deskach Domu Kultury w Ozimku.

Przedstawieniu towarzyszyły imprezy towarzyszące. Dwie z zakresu plastyki: wernisaż trójwymiarowych prac grupy No Name, działającej w naszym ośrodku oraz szybkie warsztaty plastyczne prowadzone przez Agnieszkę Jarocką. Widzowie mogli podczas nich wykonać walentynkowe kartki. Miłośników muzyki zaprosiliśmy podzas drugiej przerwy na salę taneczną, gdzie odbył się koncert Ozimskiej Orkiestry Detej, prowadzonej przez Andrzeja Wilczyńskiego.

Oprócz tego przygotowane zostały mini wystawy lalek wykonanych na potrzeby spektakli teatru Fieter („Pupett TV” oraz „Podróż”, widzowie mogli skorzystać z bufetu i odpocząć w holu domu kultury, przygotowanym specjalnie na potrzeby naszej imprezy.

W Nocniku Teatralnym wzięła udział nad wyraz spora liczba Widzów, za obecność których bardzo serdecznie dziękujemy, zapraszając na kolejna odsłonę, zaplanowaną na jesień tego roku.

Ogranizatorzy, wolontariusze, osoby dobrej woli, dzięki którym mogła odbyc sie tegoroczna edycja Nocnika Teatralnego: Robert Konowalik, Tomasz Mehl, Agnieszka Jarocka, Andrzej Wilczyński, Norbert Halupczok, Justyna Wajs - Fijałkowska, Ania Halupczok i Ania Szałobryt, Artur Halupczok, Iwona Wiesbach, Katarzyna Kamińska i Romana Klimek, Szymon Początek, Marta Andrzejczyk, Teatr Ecce Homo z Michałem Pustułą, Ozimska Orkiestra Dęta, grupa plastyczna No Name, Teatr Fieter: Hanna Spólna, Radosław Czupryński, Ania Juros-Brejwo, Beata Derus, Kamila Wróblewska, Bartek Stanuch, Seweryn Jabłoński, Magda Kunysz, Paulina Musiał, Marysia Brejwo, Michał Rogacki, Grzegorz Rolka, Filip Brejwo. Również Maria Spólna i Kamil Nowakowski, Bartek Katolik.

Fotografie: Justyna Wajs - Fijałkowska, Robert Konowalik.